بر اساس گزارشات منتشر شده توسط شبکه تبلیغاتی Brand Networks، حجم تبلیغاتی که در سرویس اینستاگرام پیش روی کاربران قرار گرفته در طول شش ماه گذشته روند صعودی به خود گرفته است. به‌طور ویژه، برند نتورکس چیزی در حدود 50 میلیون تبلیغ در اینستاگرام را در ماه آگوست 2015 ثبت کرده است. تعداد تبلیغات نمایش داده شده در ماه سپتامبر به 100 میلیون و در دسامبر 2015 به اوج خود یعنی 650 میلیون تبلیغ رسیده است.

Brand Networks معتقد است این روند در سه‌ماهه اول سال 2016 بازهم افزایش خواهد یافت تا تعداد تبلیغات در این سرویس محبوب، تا ماه مارس 2016 به یک میلیارد برسد. نکته جالب اینکه حجم زیادی از این تبلیغات، محتویات ویدئویی بوده‌اند. در دسته‌بندی انجام شده، شرکت‌های فعال در حوزه مد و طراحی در صدر آگهی‌دهندگان قرار دارند. این شرکت‌ها در مقایسه با فعالان حوزه املاک و شرکت‌های مسافرتی، هزینه بیشتری برای نمایش تبلیغات در اینستاگرام انجام داده‌اند. 

کارشناسان معتقدند سیاست نمایش این حجم از تبلیغات می‌تواند تاثیری منفی بر میزان رشد تعداد کاربران اینستاگرام داشته باشد. این در حالی است که فیس‌بوک پس از آمار منتشر شده در سپتامبر 2015 (که از رسیدن تعداد کاربران این سرویس به 400 میلیون حکایت داشت) اخبار جدیدی در خصوص تعداد کاربران منتشر نکرده است. چیزی نزدیک به 75 درصد از کاربران اینستاگرام در کشورهایی به جز آمریکا زندگی می‌کنند و این حقیقتی است که باعث خواهد شد آگهی‌دهندگان، تبلیغات خود را برای کاربران مناطق مختلف جهان با دسته‌بندی ویژه‌ای عرضه کنند.

خروجی سایت