دنیای اقتصاد: اپل هفته گذشته به شکل رسمی مدل حضور خود در صنعت پخش موسیقی آنلاین را تغییر داد و در نسخه 4/ 8 از سیستم عامل iOS، سرویس «موزیک» را در اختیار کاربران گذاشت. 

«اپل موزیک» اپلیکیشن جدیدی برای گوشی‌های آی‌فون است که سرویس «آیتونز» و «موزیک »را ترکیب می‌کند، البته اگر آیتونز خود را به نسخه 12/ 2 به‌روزرسانی کرده باشید می‌توانید در کامپیوتر شخصی خود نیز از سرویس موسیقی اپل بهره ببرید. درواقع این سرویس از تمام دستگاه‌های iOS به همراه اپل واچ، مک‌بوک‌ها و PC‌ها پشتیبانی می‌کند و نکته جالب اینکه برخلاف دیگر سرویس‌های اپل، این بار این سرویس برای اندروید نیز ارائه می‌شود و صاحبان گوشی‌های اندرویدی این فرصت را دارند که از بخش پولی این سرویس استفاده کنند، اما بخش رایگان این سرویس در نسخه اندروید اپلیکیشن اپل موزیک عرضه نمی‌شود. اپل موزیک که از بزرگ‌ترین رقبای اسپاتیفای محسوب می‌شود، دارای امکانات و بخش‌های مختلفی است که در ادامه ضمن بررسی آنها، به تفاوت‌های این سرویس با سرویس‌های دیگر موسیقی به‌ویژه اسپاتیفای می‌پردازیم.

 

  Apple Music Radio

اپل موزیک دارای بخشی به نام Apple Music Radio خواهد بود که مانند رادیوی آیتونز، شما می‌توانید به ایستگاه‌های مختلف گوش فرا دهید. ۱۷ ایستگاه مختلف با سبک‌های مختلف پخش موسیقی و یک ایستگاه زنده به نام Beats1 برای پخش مصاحبه و عناوین اختصاصی، تمام سلایق مختلف را پوشش خواهد داد. همین‌طور می‌توانید ایستگاه‌های مورد علاقه خود را با توجه به یک سبک یا هنرمند نیز بسازید. ساختار هوشمند این برنامه به مرور زمان، موزیک‌ها و هنرمندان مورد علاقه کاربران را شناسایی می‌کند و محتوای پیشنهاد شده را بر مبنای سبک موسیقایی مورد علاقه کاربر تنظیم می‌کند.  سرویس یاد شده، متشکل از ۳۰ میلیون قطعه موسیقی بوده که پیش‌تر در iTunes در دسترس بوده‌اند. جدا از آن نیز، اپل یک شبکه رادیویی ۲۴ ساعته را به نام Beats 1 تاسیس کرده که در ۱۰۰ کشور موجود بوده و موسیقی‌های تولید شده توسط هنرمندان نوپا را پخش می‌کند. این سرویس یک ایستگاه ۲۴/ ۷ رادیویی زنده است که در لس‌آنجلس، لندن و نیویورک میزبانی می‌شود. در ابتدای کار می توانید سبک‌های مورد علاقه خویش را انتخاب کرده و سپس اپل موزیک پیشنهادهایی را برای گوش دادن به شما ارائه می‌دهد. Spotify رادیوی زنده ندارد. به جای آن، شما می‌توانید ایستگاه‌ها را بر پایه هنرمند محبوب، ژانر، آهنگ، پلی‌لیست یا آلبوم ایجاد کنید. بعد از آن Spotify برای شما آهنگ‌هایی را که شبیه هستند اضافه می‌کند. این ایستگاه‌های رادیو در اصل با درخواست (on-demand) کار می‌کنند؛ پلی‌لیست‌های بی‌پایانی که در هر زمان قابل دسترس هستند. شما همچنین می‌توانید به آهنگ‌ها رای دهید تا به Spotify کمک کنید سلیقه شما را بهتر درک کند.

 

 Connect

از سوی دیگر شبکه اجتماعی کانکت نیز به این سرویس افزوده شده که بر اساس آن، هنرمندان می‌توانند رابطه مستقیمی با کاربران داشته و آنها را از جدیدترین خبرها مطلع کنند. این بخش یکی از محبوب‌ترین بخش‌های اپل موزیک خواهد بود که در آن کاربران می‌توانند در یک محیط اجتماعی اختصاصی، هنرمندان مورد علاقه‌شان را دنبال کنند و با آنها ارتباط برقرار کنند. کاربران می‌توانند در این بخش مستقیما نظراتشان را به گوش هنرمند محبوب خود برسانند و حتی با او مکالمه داشته باشند. هنرمندان نیز به طور اختصاصی، قرار است تصاویر و ویدئوهایی از لحظات جذاب زندگی‌شان، پشت صحنه اجراها و کنسرت‌هایشان و ... منتشر کنند. اما امکانات Spotify برای نقاط مختلفی که شما ممکن است موسیقی گوش دهید تعبیه شده است؛ از آرامش خانه تا دویدن در محله‌تان. امکان «Running» ریتم دویدن شما را (بر اساس قدم/ ثانیه) تشخیص می‌دهد و موسیقی مناسب با این ریتم را برایتان پخش می‌کند. آهنگ‌ها یکی پس از دیگری پخش می‌شوند تا شما را برای دویدن سرحال نگه دارند. Spotify همچنین ابزاری داخل خود دارد که بتوانید موسیقی را از طریق اسپیکرهای خارجی پخش کنید. از جمله اینها اپ «Sonos Player» است. توسط این اپ شما می‌توانید به اسپیکر وصل شوید و موسیقی را از طریق گوشی کنترل کنید.

 

 ۳ ماه رایگان 

شما برای مدت ۳ ماه می‌توانید از خدمات جدید شرکت اپل استفاده رایگان کنید درصورتی که این زمان برای اسپاتیفای فقط یک ماه است. اپل پس از مدت سه ماه به ازای هر ماه، مبلغی برابر با ۱۰ دلار از شما طلب خواهد کرد که البته همین سرویس، به شکل خانوادگی و تا ۶ کاربر، با بهای ۱۵ دلاری نیز موجود است. اگرچه کاربران صرفا می‌توانند برای مدت ۳ ماه به شکل رایگان از سرویس مورد بحث استفاده کنند اما از سوی دیگر هر کاربری بدون پرداخت هزینه و صرفا با داشتن یک اپل ID می تواند از شبکه رادیویی Beats 1 و شبکه اجتماعی کانکت استفاده کند. اگر بعد این دوره کاربر حق عضویت را پرداخت کند، به همان منوال گذشته از سرویس استفاده خواهد کرد، اما اگر تصمیم به استفاده رایگان داشته باشد، امکانات ذکر شده برای کاربران با عضویت ماهانه از او گرفته خواهد شد و موزیک‌های اضافه شده به لیست نیز پاک خواهند شد.

خروجی سایت