اریک اشمیت رییس هیات مدیره شرکت گوگل که پیش‌تر عضو هیات مدیره اپل هم بود می‌گوید به دلایل درستی اپل را ترک کرده است  چراکه از نظر اپل بین آیفون واندروید جنگی در جریان بود. اشمیت بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ رییس مدیرعامل گوگل بود و در همین حال بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ هم رییس هیات مدیره اپل هم بود که بعد از آن استیوجابز این مسوولیت را برعهده گرفت. 

امروزه آیفون و آی‌پد رقبای مستقیم موبایل‌های اندرویدی هستند اما زمانی که اشمیت به اپل پیوست دو شرکت کمترین درگیری و رقابتی با هم داشتند. اپل در تجارت سخت‌افزار بود و گوگل در حوزه جست‌ و جو فعالیت می‌کرد. با این حال ماجرا طی چندسال دو شرکت را به دو رقیب جدی هم تبدیل کرد و به خصوص استیو جابز که بارها گوگل را به دزدیدن ایده iOS متهم کرد. 

اریک اشمیت  گفت: استیو و من درباره همپوشانی کاری در دو زمینه با هم صحبت کردیم . یکی مربوط به کروم ( مرورگر اینترنتی گوگل ) بود  که با مرورگر سافاری اپل رقابت داشته و دارد و دیگری مربوط به اندروید می‌شد. 

با این حال به گفته اریک اشمیت از نظر اپل رقابت بین کروم و سافاری چندان مسئله‌ای نبود اما ماجرا بین iOS و اندروید بسیار جدی بود. 

برای حل این ماجرا مدیرعامل گوگل در هنگام صحبت و یا نمایش آیفون در جلسه هیات مدیره اپل این جلسه را ترک می‌کرد. با این حال هم اریک اشمیت و هم استیو جابز خیلی زود به این نتیجه رسیدند که این موضوع چندان حس خوبی ندارد و به همین دلیل اشمیت تصمیم گرفت که از مدیرعاملی اپل استعفا کند. 

نخستین اپل در ماه جون سال ۲۰۰۷ عرضه شد و چند ماه بعد هم اندروید نخستین نسخه خود را ارایه کرد. استیو جابز در سال ۲۰۱۱ درگذشت. 

خروجی سایت