دو شرکت یاهو و گوگل قصد دارند که با همکاری یکدیگر و با رمزگذاری ایمیل‌های کاربرانشان آنها را از حملات اینترنتی یا شنودهای دولتی مصون دارند. 

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال یاهو قصد دارد از استانداردی در این زمینه استفاده کند که توسط فیل زیمرمن مدیر شرکت امنیتی Silent Circle توسعه داده شده و به این ترتیب خود یاهو هم قادر به دسترسی به محتوای پیام‌های کاربران نخواهد بود.

افشاگری‌های ادوارد اسنودن در زمینه شنودهای دولتی آمریکا و انگلیس احتمالا یکی ازدلایل محبوب شدن سرویس‌های پیامکی مبتنی بر رمزنگاری و تلاش شرکت‌هایی چون یاهو و گوگل بر رمزنگاری سرویس‌های ایمیل‌شان است. 

به جز یاهو وگوگل فیس‌بوک و مایکروسافت نیز از رمزنگاری ترافیک داده‌ای خود خبر داده‌اند با این حال پیچیدگی‌ها این کار در اجرا  بسیار زیاد خواهد بود. 

مهندسان گوگل و یاهو در حالی در این پروژه به طور مشترک مشغول به فعالیتند که این همکاری غریب و نامعمول است چراکه دو شرکت رقیب اصلی هم در بسیاری از سرویسها و محصولات هستند. 

نکته مهم در نوع رمزنگاری آینده ایمیل‌های یاهو و گوگل استفاده از مدل PGP است جایی که کلید رمز در دستگاه‌های کاربران ذخیره می‌شود و به این ترتیب یاهو وگوگل قادر خواهند بود به درخواست‌های دولتی برای در اختیار گرفتن محتوای ایمیل‌ها پاسخ منفی دهند. 

این نوع رمزنگاری در داخل دستگاه کاربران البته یک لبه منفی هم دارد. چند روز قبل گوگل به پلیس تگزاس اطلاع داد که یکی از کاربرانش عکسهایی از کودک آزاری را در ایمیل خود دارد. در صورت رمزنگاری گوگل دیگر قادر به کشف چنین مواردی نخواهد بود. 

گوگل روز گذشته اعلام کرد سایت‌هایی که از رمزنگاری بالاتری استفاده کنند را در نتایج جست وجوی خود بالاتر قرار خواهد داد. 

خروجی سایت