زنان نیمی از جمعیت کاربری کالاهای کامپیوتری و دیجیتال را شامل شده‌اند.
کاربرانی که گاه استفاده‌های متفاوت‌تری از دستگاه‌های دیجیتالی دارند تا سایرین و به ابزارهای دیجیتالی و کامپیوتری تنها به چشم یک دستگاه برای انجام امور اداری و... نگاه نمی‌کنند.
بر اساس اعلام کارشناسان، کاربران زن بیش از کاربران مرد مخاطب نرم‌افزار و وب‌سایت‌های آموزشی، تفریحی و... هستند. ضمن اینکه این کاربران هنگام انتخاب و خرید کالا به مولفه‌های دیگری غیر از کانفیگ (قابلیت‌های فنی) نیز اهمیت می‌دهند.
 
به همین دلیل برخی از شرکت‌های تولیدکننده محصولاتی با طراحی‌های خاص ویژه کاربران زن به بازار عرضه کرده‌اند. محصولاتی که می‌تواند گزینه مناسبی به‌عنوان هدیه، به هر مناسبتی به یک کاربر زن باشد.
با توجه به اینکه روز زن در پیش است و با مد نظر قرار دادن این موضوع که شمار زیادی از زنان امروز ایران کاربر حداقل یک کالای دیجیتالی نظیر گوشی تبلت، پخش کننده موسیقی، گوشی موبایل و... هستند، شاید خرید یکی از این کالاها گزینه مناسبی باشد برای هدیه روز زن.
 
بازار سرد هدایای دیجیتالی 
هر سال بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی در روزهای قبل روز زن و مادر با انبوه مخاطبانی مواجه می‌شد که به قصد خرید به بازار مراجعه کرده بودند.
در این ایام معمولا حافظه‌های فلش، پخش‌کننده‌های موسیقی، نوت‌بوک، قاب عکس‌های دیجیتال و انواع تجهیزات کامپیوتری فانتزی و کیف و کاور نوت‌بوک و موبایل و... بازاری پررونق داشتند.
امسال اما وضعیت با سال‌های قبل متفاوت است و از رونق گذشته خبری نیست. 
این اتفاق دلایل گوناگونی دارد که قرار گرفتن در فصل رکود و کاهش موجودی در بازار از جمله این دلایل هستند. 
اما با این حال برخی از کالا‌ها گزینه خوبی به‌عنوان هدیه روز زن به شمار می‌روند.
کالاهایی جدید که شاید برخی از حضور آنها در بازار خبری نداشته باشند. ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های پخش‌کننده موسیقی با قابلیت شمارش گام‌های کاربر، گجت‌های ویژه برای ورزشکاران، تگ‌های هوشمند NFC و البته تبلت از دسته کالاهایی هستند که می‌توانند گزینه مناسبی به‌عنوان هدیه روز زن باشند.
کالاهایی که در این بخش ما به معرفی آنها می‌پردازیم.
رونق بازار تبلت‌های ارزان‌قیمت
براساس اعلام فعالان بازار؛ طی هفته گذشته میزان تقاضا برای تبلت‌های ارزان‌قیمت در حد چشمگیری افزایش یافته است.
به گفته آنها، این افزایش تقاضا در مورد برخی از تبلت‌ها در حدی بوده است که بازار پاسخگوی نیاز خریداران نبوده است. محمد صالحی یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این باره می‌گوید طی هفته گذشته تبلت‌های 200 تا 800 هزار تومانی مورد استقبال قرار گرفتند که در این میان نمونه‌های 200 تا 400 هزار تومانی از بیشترین میزان تقاضا برخوردار بودند. به گفته وی، مدل‌های I710B از خانواده آینوول، 8C G3 از خانواده آرنوآ، ME-703 از خانواده مارشال، Axpad 7I05 از خانواده اکستروم و Iconia B1 - 710 - 16GB از خانواده ایسر که با میانگین قیمت 200 تا 350 هزار تومان به فروش می‌رسند با استقبال زیادی از سوی خریداران هدیه روز زن مواجه شدند. این فعال بازار همچنین مدل‌های I972S، I972S از خانواده لنوو، Novo8 Discover Quad Core از خانواده آینول، MeMO Pad HD7 ME175 Dual SIM - 8GB و Fonepad 7 ME372CG - 8GB از خانواده ایسوس را از نمونه‌های پرمخاطب با میانگین قیمت 400 تا 750 هزار تومان اعلام کرد.
به گفته یکی دیگر از فعالان بازار هم؛ به غیر از این گروه محدودی نیز برای خرید IPAD MINI و GALAXY به بازار مراجعه کردند.
 
تازه‌واردهای هیجان‌انگیز در بازار دیجیتال
شاید شما هم تصورش را نمی‌کردید که با توجه به وضعیت اقتصادی بازار و ادعای فعالان بازار در رابطه با کاهش حجم واردات و... کالاهای تکنولوژی جدید را در بازار بیابیم.
اما اگر گشتی در بازار کامپیوتر بزنید، متوجه اشتباهتان می‌شوید، زیرا انواع ساعت هوشمند، دستگاه‌های پخش‌کننده موسیقی حرفه‌ای با قابلیت ثبت ضربان قلب و...، انواع کلاه و دستکش دیجیتال و... در بازار موجود است.
براساس اعلام بهنامی یکی از فعالان بازار؛ ساعت کوکو‌واچ یک نمونه محبوب و کارآمد در بازار داخلی است که مورد توجه کاربران آی‌فون، آی‌پد و... است.
این ساعت هوشمند قابلیت نمایش پیامک، ایمیل‌ها، پیام‌های شبکه‌های اجتماعی و... را داشته و در ضمن طراحی زیبایی نیز دارد و گزینه مناسبی به‌عنوان هدیه روز زن است. وی قیمت این دستگاه را در حدود 600 هزار تومان اعلام کرد.
همچنین وی کلاه‌های دیجیتال ویژه‌ای را معرفی کرد که دارای هدست و میکروفون بوده و کاربری راحتی دارند. این کلاه با قیمت 300 هزار تومان به بازار عرضه شده است. دستکش‌های دیجیتالی نیز در بازار موجود است که ویژه کاربران گوشی و تبلت‌هایی با صفحه لمسی است. این دستکش‌ها که با قیمت 400 هزار تومان به فروش می‌رسند نیز گزینه مناسبی به عنوان هدیه روز زن به شمار می‌آید.
یکی دیگر از فعالان بازار هم از استقبال زیاد آی‌پاد نانو طی هفته اخیر خبر داد و گفت این دستگاه با یکی از کفش‌های ورزشی نایک هماهنگ شده و اطلاعاتی در مورد وضعیت بدنی کاربر به وی ارائه می‌کند. این دستگاه قیمتی در حدود 500 هزار تومان دارد.
یکی دیگر از فعالان بازار هم ساعت هوشمند سونی را یکی از کالاهای پرمخاطب طی هفته گذشته معرفی کرد. این ساعت اگرچه ظاهری چندان زنانه ندارد، ولی از سوی کاربران زن مورد استقبال قرار گرفته است. قیمت این ساعت هم در حدود 580 هزار تومان است.
تگ‌های هوشمند NFC از محصولات دیگری هستند که گزینه مناسبی برای هدیه روز زن به شمار می‌آیند. این تگ‌ها با گوشی سونی اکسپریا هماهنگ شده‌اند. تکنولوژی به‌کار رفته در این تگ‌ها که Smart Connect است یک برنامه نوآورانه مبتنی بر Android برای تلفن هوشمند است که به کاربر امکان می‌دهد انتخاب کند که زمان اتصال تلفن هوشمند به یک دستگاه دیگر، چه کاری انجام شود. قیمت این تگ‌ها در حدود 15 هزار تومان است.
شرکت XTOUCH هم با عرضه ساعت‌ هوشمند TS11 توجه‌ها را به خود جلب کرده است. این ساعت هوشمند دارای دوربین سه مگاپیکسلی بوده و امکانات زیادی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. قیمت اعلام شده برای این ساعت هوشمند در حدود 770 هزار تومان است. ‌شرکت پولار هم چند ساعت ورزشی و هوشمند با قیمت‌های 400 تا یک میلیون و 400 هزار تومان به بازار عرضه کرده است.

خروجی سایت