به دنبال رکود بازار کامپیوترهای شخصی، بازار مانیتور و دیگر لوازم جانبی ویژه آنها هم روند رکود را در پیش گرفته‌اند
دنیای‌اقتصاد- بازار کامپیوترهای شخصی در سال‌های اخیر روند رشد منفی داشته و با کاهش جدی میزان صادرات جهانی رو به رو بوده است.
 در واقع رشد چشمگیر بازار محصولاتی مانند موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها باعث شده است، تقاضا در بازار کامپیوترهای شخصی و رومیزی تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. 
این موضوع همچنین بازار لوازم جانبی کامپیوترهای شخصی را هم تحت تاثیر خودش قرار داده است. از آنجا که مانیتورها مهم‌ترین لوازم جانبی برای کامپیوترهای شخصی به حساب می‌آیند، حالا شاهد کاهش روند رشد بازار این محصولات هستیم.
جدیدترین گزارش منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی IDC در این زمینه هم این موضوع را تایید می‌کند. این گزارش نشان می‌دهد میزان صادرات جهانی انواع مانیتور در فصل چهارم سال 2013 به کمتر از 35 میلیون دستگاه رسیده که این میزان در مقایسه با فصل سوم سال 2013 کاهش 4/0 درصدی داشته است که بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی هم بوده است.
از طرفی میزان صادرات جهانی مانیتورها در فصل چهارم سال 2013 نسبت به فصل چهارم سال 2012 کاهش 8/3 درصدی داشته است. کارشناسان و تحلیلگران بازار معتقدند که این اتفاق به دنبال کاهش قابل توجه میزان صادرات و فروش کامپیوترهای شخصی و رومیزی در این مدت بوده است. 
«جنیفر سانگ» یکی از کارشناسان IDC در این زمینه می‌گوید: «دو شرکت Dell و HP برای دومین بار در سال 2013 شاهد افزایش میزان صادرات جهانی خودشان بوده‌اند. از نظر منطقه‌ای، بازار منطقه اروپای شرقی، خاورمیانه و آفریقا بیشترین میزان رشد مثبت را در فصل چهارم سال میلادی گذشته داشته‌اند که در این مورد 2 کشور ایتالیا و اسپانیا بیشترین سهم رشد را در اختیار داشته‌اند.»
در فصل اول سال 2013 کارشناسان IDC پیش بینی کرده بودند که میزان صادرات جهانی مانیتورها با رشد فصلی منفی 9 درصدی به 7/31 میلیون دستگاه در فصل چهارم برسد. با این حال اما این موسسه تحقیقاتی پیش‌بینی خود از میزان صادرات بازار جهانی مانیتور در کل سال 2014 را از 2/125 میلیون دستگاه به 6/125 میلیون دستگاه افزایش داده است که این میزان در مقایسه با سال 2013 کاهش 6/8 درصدی را تجربه خواهد کرد. این در حالی است که فعالان و کارشناسان بازار مانیتور انتظار دارند میزان صادرات جهانی این محصولات در سال 2018 به 8/104 میلیون دستگاه برسد.
 
LEDهای پر طرفدار
در میان انواع مختلف مانیتور، مدل‌های LED همچنان بیشترین طرفداران و خریداران را به خودشان اختصاص داده‌اند. به این ترتیب میزان صادرات و فروش جهانی مانیتورهای LED همچنان افزایش پیدا کرده و سهم 3/84 درصد از کل بازار مانیتور در فصل چهارم سال 2013 را به خودشان اختصاص داده است که این موضوع نشان از رشد 4/14 درصدي بازار این نوع مانیتورها در یک سال گذشته دارد. از طرفی مانیتورهای 21 اینچی بیشترین میزان فروش در پنج فصل گذشته را در سراسر جهان داشته‌اند. این مانیتورها سهم 7/20 درصدی از کل فروش در فصل چهارم سال 2013 داشته‌اند. مانیتورهای مجهز به تیونر تلویزیونی هم همچنان پرطرفدار هستند و انتظار می‌رود تا سال 2018 سهم 9/7 درصدی این بازار را به خودشان اختصاص بدهند، در حالی که این رقم در سال 2013 برابر 4/5درصد بوده است. در این مورد 2 برند LG و Samsung بیشترین سهم بازار مانیتورهای مجهز به تیونر تلویزیونی را در اختیار دارند.
این در حالی است که با گسترش استفاده از صفحه نمایش‌های لمسی، تمایل به خرید مانیتورهای لمسی هم در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. با این حال اما هنوز این مانیتورها بازار کوچکی دارند. 
بر اساس گزارش اخیر IDC، مانیتورهای لمسی در سال 2013 سهم 4/0 درصدی از کل بازار جهانی مانیتور را در اختیار داشته‌اند که بیشترین فروش آنها در بازار ایالات متحده آمریکا هم بوده است. در بازار مانیتورهای لمسی هم برند HP بیشترین میزان تولید و فروش را به خودش اختصاص داده است.

خروجی سایت