مسئله هر چه که باشد، شما باید چندین کار را قبل از انتشار محتوا انجام داده تا مطمئن شوید محتوای مفیدی را با دیگران به اشتراک می‌گذارید. بعضی از این کارها به سئو مربوط می‌شوند، سایر کارها به قابلیت خوانده شدن مربوط بوده و به چند دلیل نیز  سازمان دهی مقالات اهمیت دارند.

برای همین شما به یک چک لیست نیاز دارید.

من ناشران زیادی را دیده‌ام که بدون هیچ استراتژی در بلاگ خود شروع به انتشار محتوا می‌کنند. آنها هیچ ترافیک، تویت، نظر، و نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنند.

برای جلوگیری از سناریو تولید محتوای بدون نتیجه، می‌توانید از چک لیست 15 موردی من برای اطمینان از انتشار محتوای ارزشمند استفاده کنید. آیا آماده هستید؟

I . ارزیابی
1- آیا افراد به دنبال چیزی هستند که شما در مورد آن می‌نویسید؟

این احتمالا مهم‌ترین سوالی است که در زمان نوشتن محتوا باید به آن توجه داشته باشید. تنها کمی تحقیق بر کلیدوا‍ژه با استفاده از ابزاری مانند The Google Keyword Tool یا خود گوگل می‌تواند جواب شما را مشخص کند.

شما باید نتایج جست‌جوی ماه‌های قبل را بررسی کنید. به دنبال سایت‌هایی باشید که می‌توانید از آنها پیشی بگیرید.

2-آیا افراد از مقاله شما بهره می‌برند؟

انتشار یک نظر، خنداندن دیگران، یا به فکر انداختن افراد، بسیار خوب خواهند بود. اما اگر شما بتوانید به کسی کمک کنید، مسئله کاملا متفاوت خواهد بود. بهترین راه برای کمک به دیگران،‌ ارائه نکات مفید است. خواننده باید پس از خواندن مقاله شما، مسئله‌ای را یاد گرفته باشد، یا اینکه کاری برای انجام داشته باشد. در نهایت او باید مفید بودن محتوای شما را درک کند.  باید خواننده خود را مشعوف نمایید

3- چه چیزی در مورد مقاله شما خاص است؟

تکرار مطالب دیگران هیچ سودی ندارد. مقاله شما باید متمایز باشد. شاید کمی جستجوی عمیق‌تر از حد طبیعی، یا استفاده از گرافیک، صوت یا فیلم‌های متفاوت نسبت به محتوایی که رقبای شما منتشر می کنند بتواند باعث تمایز آن شود.

II. بهینه‌سازی جست‌جو

بگذارید کمی بیشتر به سئو بپردازیم.

4- تنظیم تیترها

شما می‌توانید از عبارات کلیدواژه (کلمات کلیدی) در تیتر خود استفاده کنید، اما استفاده از عبارات گیرا مانند “چگونه”، “نحوه انجام” در تیتر، اثربخشی بسیار بیشتری دارد.

5- استفاده از توضیح مختصر و مفید

خلاصه مقاله معمولا عبارت زیر تیتر است. طبق تنظیمات پایه، معمولا کلمات تیتر در این توضیح خلاصه تکرار می‌شوند، اما این مسئله می‌تواند بسیار ظاهر بدی داشته باشد. شما میتوانید از کلیدواژه‌های خود در توضیح خلاصه استفاده کرده و سئوی مقاله را ارتقا دهید.

6- استفاده از کلیدواژه در متن محتوا

پس از قرار دادن کلیدواژه در تیتر و توضیح خلاصه، باید از آن در متن مقاله نیز استفاده کنید. نکته کلیدی خودداری از افراط است. کلیدواژه‌ها باید به طور طبیعی در متن به کار رفته باشند.

7- آیا از تیترهای فرعی نیز استفاده می‌کنید؟
 • تیترهای فرعی از عناصر مهم در مقاله محسوب می‌شوند. این تیترها، دو عملکرد اصلی دارند:

آنها برای سئو مهم هستند. تیتر اصلی مقاله باید برچسب H1 داشته باشد. تیترهای فرعی معمولا برچسب‌های H2 و H3 دارند. عنکبوت‌های جست‌جو اهمیت زیادی برای تیترهای فرعی قایل بوده و این تیترها تأثیر زیادی در رتبه نهایی مقاله خواهند داشت.

 •  تیترهای فرعی باعث دسته‌بندی مقاله شما می‌شوند. مطمئناً دوست ندارید خواننده شما با حجم زیادی از مطالب بدون تیتر یکنواخت و خسته کننده مواجه شود.

مانند تیتر اصلی، تیترهای فرعی نیز باید حاوی کلماتی باشند که به عنکبو‌ت‌ها کمک کنند تا کلیدواژه را تشخیص داده و فرمت مناسب داشته باشند.

III.  ساختار و فرمت

افراد به خاطر اینکه شما تصمیم به نوشتن گرفته‌اید، مطالب شما را مطالعه نخواهند کرد. مقالات شما باید به نوعی برای آنها سودمند باشد. همین طور مقالات باید فرمت مناسب داشته باشد تا فرد را خسته نکنند.

8- پاراگراف‌های کوچک

استفاده از پاراگراف‌های بلند و تنظیم متن به صورت راست چین و یکدست از اشتباهات بزرگ بلاگ نویسی محسوب می‌شوند.

پارگراف‌های طولانی و متن یکدست بدین معنا خواهند بود که اکثر خواندگان تنها یک نگاه به مقاله انداخته و حتی بدون مطالعه اولین جمله، از خواندن آن منصرف می شوند. زیرا:

 •  چنین متنی چشم را خسته می‌کند.
 •  عدم مشاهده تیترهای فرعی و جملات کوتاه باعث می‌شود چنین احساسی داشته باشند که مطلب مفید نیست.
9- بررسی سریع مقاله می‌تواند نکات زیادی را آموزش دهد.

بگذارید با واقعیت روبرو شویم. یا خوانندگان زمان خواندن کامل مقاله را ندارد؛ و یا توجه آنها بسیار کم است. بنابراین شما باید مقاله خود را به صورت خلاصه بررسی کرده و خود را جای آنها بگذارید. هرگز چنین فکری نکنید که آنها واقعا به تک تک کلمات شما اهمیت می‌دهند.

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر، قابلیت خوانده شدن متن را افزایش دهید:

 • استفاده از لیست و نقطه در صورت امکان.
 •  داشتن استراتژی برای استفاده از عبارات به صورت بولد و ایتالیک. از این تاکتیک برای تأکید بر یک ایده یا جلب توجه خواننده استفاده کنید.

10- استفاده استراتژیک از تصاویر

هدف اصلی استفاده از عکس در مقاله، هدایت افراد به مطالعه آن است. استفاده از عکس‌هایی که احساسی خاص مانند کنجکاوی در فرد بر می‌انگیزند، می‌تواند بسیار مفید باشد. همین طور شما می‌توانید از یک عکس برای وعده دادن استفاده کنید.

استفاده از تصاویر می‌تواند برای سئو نیز مفید باشد. با استفاده از روش‌های  زیر می‌توانید عکس‌ها را برای ارتقای رتبه خود در جست‌جو به کار ببرید:

 •  تغییر نام فایل تصویر به کلیدواژه
 •  تنظیم کلیدواژه به جای عنوان عکس
 •  قرار دادن کلیدواژه در متن ALT

هدف اصلی استفاده از عکس در مقاله، هدایت افراد به مطالعه آن است. استفاده از عکس‌هایی که احساسی خاص مانند کنجکاوی در فرد بر می‌انگیزند، می‌تواند بسیار مفید باشد. همین طور شما می‌توانید از یک عکس برای وعده دادن استفاده کنید.

استفاده از تصاویر می‌تواند برای سئو نیز مفید باشد. با استفاده از روش‌های  زیر می‌توانید عکس‌ها را برای ارتقای رتبه خود در جست‌جو به کار ببرید:

 •  تغییر نام فایل تصویر به کلیدواژه
 •  تنظیم کلیدواژه به جای عنوان عکس
 •  قرار دادن کلیدواژه در متن ALT

 

همیشه می‌توان عکس را توضیح داد. بعضی اوقات عکس‌ها توانایی انتقال نیات ما به دیگران را ندارند. استفاده از توضیح، علاوه بر فواید سئو، باعث می‌شود خواسته ما نیز با شفافیت بیشتری نمایش داده شود.

11- لینک‌های درونی به مقالات مرتبط

یک نگاه سریع به مقاله خود انداخته و ببینید آیا مقالات مرتبط قبلی در فهرست خود دارید. اگر این طور است، عبارت را به مقاله مربوط پیوند دهید. این کار علاوه بر فواید سئو، باعث می‌شود بازدیدکنندگان شما مدت بیشتری در وب سایتتان بمانند.

باز هم نباید افراط کنید. مقاله نباید مملو از لینک‌های درونی باشد. تنها 2 تا 3 لینک درونی در هر مقاله کافی خواهد بود. اگر شما هیچ عبارت مرتبطی ندارید، نیازی به انجام چنین کاری نیست.

12- لینک‌های خارجی به مقالات یا سایت‌های مرتبط دیگر

لینک سازی خارج از مقاله یک ایده بسیار عالی محسوب می‌شود. اما لینک باید حتما به سایت‌های مقتدر و منابع اصلی داده شده باشد.

13- تعریف داده‌های متا

شما باید توانایی تعریف برچسب‌های متا را در محتوا داشته باشید. با اینکه هنوز بحث بر سر اهمیت چنین برچسب‌هایی وجود دارد، اما هنوز برچسب یا متا تگ description مفید اهمیت زیادی دارد. توضیح این برچسب در صفحه نتایج گوگل و در زیر تیتر مقاله نشان داده می‌شود. بنابراین شما باید حتما از متا تگ description مرتبط با کیدواژه‌ها استفاده کنید. توضیح متا باید جذاب باشد تا افراد به کلیک کردن متقاعد شده و در صورت همخوانی با نیازهایشان،‌ مقاله را مطالعه کنند.

14-تعریف قطعه منتخب

برای مثال، وردپرس در تنظیمات پیش فرض، به صورت خودکار قطعه منتخب‌ را با متن مقاله پر می‌کند. اما تعداد کلمات آن محدود هستند و قطعه منتخب‌ منطقی نخواهد بود.

می‌توان از این مسئله خودداری کرد. شما می‌توانید به صورت دستی قطعه منتخب را تعریف کرده و مطالب خود را در آن قرار دهید. تنها لازم است به صورت دستی، بخشی از مقال را در قطعه منتخب‌ کپی کنید. مطمئن شوید که قطعه منتخب افراد را به خواندن مقاله سوق می‌دهد.

شاید بتوانید از یک داستان جالب در پایان مقاله استفاده کنید؟

15-  فراخوان اقدام در چه محل‌های قرار داده شده است؟ّ

هر مقاله باید خواننده را به انجام کاری هدایت کند. از خواننده می‌خواهید در مرحله بعدی چه کاری انجام دهد؟

هر مقاله شکلی از بازاریابی، هم برای بلاگ و هم برای بند شما محسوب می‌شود. مانند هر تبلیغ ارتقا دهنده دیگری، شما باید خوانندگان را به انجام کاری خاص هدایت کنید.

فراخوان‌های اقدام معمولا شامل موراد زیر می‌شوند:

 •  از آنها بخواهید تا در لیست شما ثبت نام کنند.
 •  از آنها بخواهید تا در مورد مقاله نظر بدهند.
 •  به آنها بگویید کجا می‌توانند اطلاعات بیشتری پیدا کنند.
 •  از آنها بخواهید تا مقاله شما را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

فراخوان‌های اقدام معمولا در پایان هر مقاله قرار داده می‌شوند.

چه زمانی مقاله بعدی خود را منتشر می‌کنید؟ 15 نکته بیان شده به شما کمک می‌کند تا محتوایی عالی را برای مخاطبین خود منتشر کنید.

خروجی سایت