طی روزها و هفته‌های اخیر موضوع دیده نشدن عکسهای اینستاگرام به بحث کاربران این سایت تبدیل شده است. ماجرا از این قرار است عکسهای اینستاگرام یکی در میان دیده می‌شود و به خصوص عکسهای جدیدی که آپلود می‌شوند با آی پی ایران قابل دیدن نیستند. این موضوع کاربران ایرانی را با این سوال مواجه کرده که آیا اینستاگرام هم فیلتر شده یا در آستانه فیلتر شدن است؟ اما واقعیت این نیست. اگر به سورس عکسهای جدید اینستاگرام نگاه کنیم و آن را با سورس عکسهای قبلی مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که آدرس ذخیره عکسهای جدید تغییر کرده است. 

در این عکس که من دیروز روی اینستاگرام گذاشتم آدرس به سرور cloud  فیس‌بوک لینک شده که در ایران فیلتر است در حالی که در این عکس که من قبلا روی اینستاگرام گذاشته‌ام آدرس به cloud تحت دامنه instagram تعلق گرفته است. مشخص است که اینستاگرام در یک جابه جایی فنی در حال یکی کردن سرورهای خود با فیس‌بوک است و اینکار را از ابتدای پیوستن به فیس‌بوک هم دارد پیگیری می‌کند و احتمالا الان به آن شدت داده است. 

بنابراین اشکال از فیلترینگ ایران است که این آدرس را به طور عمومی فیلتر کرده و باعث شده کل سرویس اینستاگرام برای ایرانی‌ها غیر قابل دسترس شود. 

خروجی سایت