حتما تاکنون با عباراتی چون ایمیل های تقلبی، فیشنیگ و ... مواجه شده اید. ارسال ایمیل به صورتیکه آدرس فرستنده به شکل دیگری نمایش داده شود کار دشواری نیست. معمولا با استفاده از کدهای PHP، ASP و ... این امکان برای همه کاربران وجود دارد. به طور مثال شما ایمیلی را از فرستنده ای دریافت می نمائید، در حالی که فرستنده واقعی آن شخص نبوده است. در این دانشنامه قصد داریم با مشاهده کد اصلی این گونه ایمیل ها را شناسایی کرده و امنیت اطلاعات را تا حد بالایی افزایش دهیم.
  • برای مشاهده کد اصلی ایمیل در سرویس دهنده Hotmail پس از بازکردن ایمیل مطابق تصویر ابتدا بر روی گزینه "Actions"کلیک نموده و سپس از میان گزینه های ظاهر شده "View Message Source" را انتخاب نمائید.
  • مطابق تصویر صفحه ای حاوی کدهای اصلی ایمیل برای شما نمایش داده خواهد شد. در قسمت اول مشخص شده در تصویر می توانید این موضوع را که آیا دامنه مربوط به ایمیل فرستنده بر روی همین سرور (سروری که IP آن مشخص شده است) قرار دارد یا خیر را مشخص نمائید. در قسمت دوم نیز اطلاعاتی مثل نام و آدرس سرور فرستنده ایمیل مشخص شده است.
    در خصوص قسمت اول مشخص شده در تصویر، این موضوع را مد نظر داشته باشید که چنانچه دامنه فرستنده بر روی سرور قرار داشته باشد عبارت "spf=pass" در کد اصلی ایمیل نمایش داده خواهد شد و در غیر اینصورت ایمیل فرستنده تقلبی بوده (به عبارتی بر روی سرور ارسال کننده قرار ندارد) و در کد اصلی ایمیل عبارت "spf=fail" نمایش داده خواهد شد.
  • برای مشاهده کد اصلی ایمیل در سرویس دهنده Gmail پس از بازکردن ایمیل مطابق تصویر ابتدا بر روی گزینه مشخص شده کلیک نموده و از میان گزینه های ظاهر شده "Show Original" را انتخاب نمائید.
  • در کدهای اصلی ایمیل های سرویس دهنده Gmail نیز همانند Hotmail می توانید اطلاعاتی چون IP و نام سرور فرستنده ایمیل و اعتبار یا عدم اعتبار فرستنده را مشاهده نمائید.
  • برای مشاهده کد اصلی ایمیل در سرویس دهنده Yahoo پس از بازکردن ایمیل مطابق تصویر بر روی گزینه "More" کلیک نموده و از میان گزینه های ظاهر شده "View Full Header" را انتخاب نمائید.
  • اطلاعات موجود در کدهای اصلی ایمیل های این سرویس دهنده نیز همانند دو میل سرویس قبل می باشد.
  • تصویر ذیل یک نمونه کد اصلی ایمیل مربوط به سرویس دهنده Gmail بوده که در آن آدرس فرستنده تقلبی می باشد. در قسمت های مشخص شده در تصویر به این موضوع اشاره شده است.

خروجی سایت